İptal ve İade Koşulları

Online alışveriş işlemlerinde “Mesafeli Satış Sözleşmesi” gereği alıcının 14 gün içerisinde cayma hakkı bulunmaktadır. Fakat iade edilmek istenen ürün “Mesafeli Satış Sözleşmesi‘nde yer alan Madde 5’daki “Cayma Hakkı” ve Madde 6’deki “Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler” şartlarına uygun olmalıdır.

  • Değişim yapılacak olan ürünün bedeli değiştirilmesi talep edilen ürün bedelinin altında olmamalıdır.
  • İade yada değişim yapılacak ürün tamamen hasarsız ve kullanılmamış olmalıdır.
  • Herhangi bir şekilde çizilmiş, hasar görmüş ya da fiziksel değişikliğe uğramış ürünler kesinlikle iade alınmaz. Ürün uzmanlarımız tarafından incelendikten sonra, iade – değişim işlemleri başlatılır.
  • İade veya değişim istenen ürün, gönderildiği şekli ile tüm materyalleri (fatura, ambalaj, kutu vb.) ile gönderilmelidir.
  • İade etmek istediğiniz ürünler “Mesafeli satış sözleşmesi” şartlarına uygun ise para iadeniz, ödemeyi gerçekleştirdiğiniz şekilde tarafınıza en geç 10 gün içerisinde yapılacaktır.
  • İade veya değişim işlemleri müşteri hizmetlerinin onayı sonrasında işleme konulmaktadır. Onay alınmadan yapılan işlemler dikkate alınmaz.
    İade veya değişim sürecindeki kargo masrafı ve gönderinin sorumluluğu müşteriye aittir.
  • İade ve iptal işlemleriniz için +90 (544) 818 95 94 telefon numarasını aramanız veya info@ntrendfirsat.com mail adresine mail göndermeniz gerekmektedir.

Ücret İadesi

İptal işlemi sağlandığında eş zamanlı olarak ücret iadesi, alışveriş aşamasında kullanılan kartın ait olduğu bankaya yapılacaktır. Ücret iadesi yapıldığında tüketicinin üyelik mail adresine e-posta ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bu sebeple verdiğiniz bilgilerin size ait doğru ve güncel olması gerek teslimat gerekse iade ve iptal aşamaları açısından önemlidir. Ücret iadesinin tüketici hesabına yansıma süresi, işlem yapılan bankaya göre 1-8 iş günü arasında değişebilmektedir.

Not: Paketinizi teslim alırken; sevkiyat esnasında paketin içindeki ürünün hasar gördüğünü düşünüyorsanız, paketi kargo yetkilisi önünde açarak kontrol ediniz. Ürünlerin herhangi birinde hasar tespit ederseniz, kargo firmasına tutanak tutturularak ürünü teslim almayınız. Ürünü teslim aldığınızda kargo firmasının sevkiyat esnasında problemsiz bir şekilde teslimat yaptığını kabul etmiş olduğunuzu unutmayınız.

İade siparişlerinizde kargo ücreti alıcıya aittir.

Kostüm ürünlerinde iade bulunmamaktadır.